W dniach 14 – 15 czerwca 2022 roku 40 uczniów z klas IV-VIII pod opiekę 3 nauczycieli uczestniczyło w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Celem wyjazdu było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia, upowszechnianie zdrowego stylu życia i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
Wycieczkę rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. Wyjechaliśmy z Seredzic 14 czerwca 2022 r. o godzinie 5.00 Do Bochni dojechaliśmy o godzinie 8.00 gdzie zwiedzaliśmy kopalnię soli, której początki sięgają 1298 roku.
Pod szybem Campi, uczniowie mogli obejrzeć lokomotywę i wagoniki, służące do lat 90 XX wieku do transportu górników pod ziemią. Obecnie są one wielką atrakcją dla oczekujących na zwiedzanie, zwłaszcza że zajmując miejsca górników, można przez chwilę poczuć to, co ludzie pracujący w kopalni. W budynku szybu Campi można zobaczyć także zainstalowaną w 1930 r. maszynę parową, wyprodukowaną w 1909 roku w Hucie Laura w Chorzowie. Po tradycyjnym górniczym powitaniu z przewodnikami, podzieleni na grupy wszyscy udali się do windy, którą zjechali do kopalni. Już sama podróż windą jadącą z prędkością 4 metrów na sekundę przeszło 170 metrów pod ziemię, była niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Następnie był czas na kolejną atrakcję, czyli przejazd kolejką do miejsca oddalonego o około kilometr od szybu, od którego rozpoczynało się zwiedzanie. Trasę turystyczną stanowi sieć komór i korytarzy o unikatowych kształtach, a także budowie geologicznej. Podczas wędrówki towarzyszą zwiedzającym górnicy, ludzie zarządzający kopalnią, czy tez polski król Bolesław Wstydliwy. Dużą atrakcją są komory z zamontowanymi kieratami transportowymi, Stajnia Mysiur, w której do lat 60 XX wieku przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. W komorze zachował się oryginalny drewniany, przeszło stuletni żłób.
Uczniów bardzo zaciekawiła Kaplica Świętej Kingi, znajdująca się na poziomie August na głębokości 212 m pod ziemią. Jest ona największą i najlepiej zachowaną kaplicą w bocheńskiej kopalni. Powstała po 1747 r., początkowo była to niewielka wnęka, z czasem powiększała się, by osiągnąć dzisiejsze rozmiary. Jej kształt jest nieregularny, z wyraźnie zarysowanymi częściami, które stanowią prezbiterium i zakrystia. Głównymi elementami wyposażenia są: ołtarz św. Kingi, ołtarz św. Barbary, wykuta w soli ambona oraz liczne rzeźby m. in. św. Mikołaja, św. Elżbiety. Zwiedzanie kaplicy było doskonałą okazją do przypomnienia legendy o św. Kindze, tak bardzo związanej z polskimi kopalniami soli i pracującymi w nich górnikami.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, a nawet boisko sportowe oraz plac zabaw. Był to doskonały moment na przerwę, po interesującym zwiedzaniu. Po krótkim odpoczynku, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień uczniowie wyjechali windą na powierzchnię oraz pożegnali przewodników, dziękując za bardzo ciekawe zwiedzanie.
Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń imienia Stanisława Lema w Krakowie to doskonała okazja do nauki przez zabawę. Dzięki interaktywnej ekspozycji dzieci, a także dorośli, mogą z łatwością poznać wiele praw fizyki. Na terenie ogrodu znajduje się około 110 urządzeń. Każdego z nich warto dotykać, by różnymi zmysłami doświadczać zjawisk fizycznych.
Dzięki instalacji można na przykład wywoływać wir wodny, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, odczytać czas na zegarze słonecznym, przejrzeć się w krzywym zwierciadle lub wewnątrz gigantycznego kalejdoskopu, doświadczać złudzeń optycznych i dowiedzieć się, skąd biorą się te zjawiska. Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń pozwala zgłębić także wiedzę z zakresu geologii. Dużą zaletą ogrodu jest fakt, że wszystkie urządzenia usytuowane są na świeżym powietrzu i wśród zieleni. Naukowych urządzeń stale przybywa. Wśród nich rakieta, w której można nauczyć się nawigacji i huśtawki, pozwalające poznać zjawiska fizyczne. Atrakcyjne zjeżdżalnie o różnych kształtach, przybliżą właściwości krzywej najszybszego spadku. Jeśli ktoś ma problemy ze zrozumieniem ruchu magnetycznego wahadła, też znajdzie tu odpowiedź. W tym niecodziennym muzeum można spędzić czas zarówno na „Odlotowym placu zabaw", jak i w „Naukowej siłowni”. Jest miejsce, gdzie poligonem doświadczalnym jest piasek (strefa „Piaskowa planeta"), jest też ogródek warzywny ze szklarnią.
Następnie podążyliśmy w kierunku Wzgórza Wawelskiego. To niezwykle cenny i ciekawy rezerwat archeologiczno-architektoniczny, który obejmuje rotundę św. Feliksa i Adaukta (pierwotnie pod wezwaniem NMP) pochodzącą z X i XIw., pozostałości stajni i wozowni z XVI i XVIIw., relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta i zwiedziliśmy renesansowe Sukiennice. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza oraz Bazylika Mariacka.
Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.
Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.
W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.